يکشنبه, 4 مهر 1400
پلیس فتا
اینترنت بانک
  • ساعت : ۹:۳۸:۲
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ 
مصاحبه با مدیر استانی بانك صنعت و معدن استان مازندران در خصوص اقدامات انجام شده و برنامه های آتی این مدیریت
استان مازندران يكي از قطب هاي كشاورزي و گردشگري ايران است و در كنار اين قابليت مازندران از پتانسيل قابل توجهي نيز در بخش صنعت و معدن برخوردار است، اين استان به دليل نزديكي به مركز و برخورداري از شبكه حمل و نقل جامع شامل حمل و نقل دريايي، هوايي و زميني و دارا بودن بنادر فعال و نيروي كار فراوان يكي از استان هاي مستعد در زمينه توسعه صنعت به شمار مي رود.

بیشترین سرمایه گذاری صورت پذیرفته در اين استان مربوط به صنایع غذایی و فرآورده های لبنی ، فلزات اساسی و ماشین آلات است توليد انواع عایقهای رطوبتی، انواع مواد غذایی ، کاغذ و مقوا، سیمان و مصالح ساختمانی، صنايع بسته بندي، نساجي و ... از ديگر صنايع فعال در استان مي باشد همچنين وجود معادن ذغال سنگ، فلورین، باریت، پوکه معدنی، گچ، سرب و روی، سیلیس،گرانیت ،مرمریت، واریزه کوهی و سنگ آهك بستر مناسبي را براي سرمايه گذاري در زمينه معادن در اين استان فراهم نموده است؛ بر همين اساس روابط عمومي بانك صنعت و معدن در مصاحبه با عليرضا خرميان مدیر استاني مازندران و رئیس شعبه ساري در خصوص راهكارهاي استفاده از ظرفيت هاي صنعتي و معدني استان و بهره برداري از فرصت ها و مزيت هاي اقتصادي آن، روند اجراي طرح هاي توليدي اين استان و همچنين روش هاي بهبود عملكرد اين شعبه به گفتگو نشسته است كه مشروح آن در ادامه مي آيد؛

1- در راستاي تحقق شعار سال"توليد، پشتيباني ها و مانع زدايي ها" چه برنامه هايي داريد؟
تولید ملی بدون فراهم کردن زیر ساخت هایش محقق نخواهد شد. حمایت و پشتیبانی از تولید کنندگان و نظارت بر کار آنان یکی از همین زیرساختهاست. با توجه به جنگ اقتصادی و تحریم های ظالمانه که در حال حاضر در اوج خود قرار دارد، پایداری ؛ استقامت و تلاش صنعتگران و تولید کنندگان سراسر کشور به ویژه صنعتگران پرتلاش استان مازندران در سنوات گذشته از یکسو و دیدگاه ویژه به نخبگان از سوی دیگر ؛ اميد به کاهش فشار های اقتصادی و وضعیت معیشتی را در ادامه سال ۱۴۰۰ رقم زده است. ما در مدیریت شعب استان مازندران با همفکری ؛ همدلی و هماهنگی با روسای شعب شهرستان های ساری ؛ آمل و تنکابن و کلیه پرسنل فهیم و پرتلاش استان ؛ برنامه تعامل ، مشاوره و نشست های هم اندیشی با صنعتگران و تولید کنندگان مطرح استان را با دیدگاه تامین مالی ؛ احیاء و واگذاری واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل را مطابق ضوابط و اهلیت سنجی مجدد در واگذاری و همچنین ایجاد ارتباط بین صنعتگران و تولیدکنندگان مطرح را در دستور کار خود قرار داده و بر این باوریم که قدرتمند شدن "اقتصاد ایران" که مقام معظم رهبری نیز به کرات بر آن تأکید داشته و دارند، در گرو صنعتی شدن و افزایش تولیدات داخلی آن هم تولیداتی با کیفیت درجه یک و عالی می باشد که مي توان با عنایت به استعداد و ظرفیتهای وسیعی که در کشور بویژه استان مازندران وجود دارد و با اراده و خرد جمعی، مدیریت صحیح و تدوین و اعمال سیاست های درست، این مسیر را طی نموده و به اهداف مورد نظر دست یافت.

2- مهمترين سياست ها و استراتژيهاي شعبه در سال 1400 چيست؟
به نظر اینجانب هر کسب و کاری برای اینکه بتواند به موفقیت و پیشرفت برسد باید سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهد. استراتژی های کسب و کار در واقع نقشه راهی است که می‌تواند برای دستیابی کسب و کارها به داشتن سهم بیشتری از بازار، به آن‌ها کمک نموده و باعث رشد و بهبود آن‌ شود تا بتوانند فروش و سودآوری خود را افزایش دهد. طبق استراتژی تدوین شده در سطح کلان بانک و رهنمون های مدیرعامل محترم و اعضای محترم هیأت مدیره و همچنین با در نظر گرفتن دیدگاه ایگور آنسوف، که ماتریس کسب و کار را در دو بعد محصول و بازار ارائه و در آن استراتژی‌های رشد کسب و کار در چهار دسته ، نفوذ – توسعه در بازار و محصول – تنوع گرائی مطرح نموده اینجانب و روساء شعب و پرسنل توانمند استان مازندارن برآنیم تا با استفاده از تمرکز بر بانکداری شرکتی؛ دیجیتال و همچنین ایجاد تعامل حرفه ای و دوسویه بین بانک و تولیدکنندگان با ارائه مشاوره و صرف وقت در هم اندیشی با صنعتگران و برطرف نمودن مشکلات آنان در راستای این استراتژی کلان بانک گامی مؤثر برداریم .

3- مهمترين اقدامات انجام شده در سال 99 چه بوده است و چه ميزان درتحقق برنامه هاي سال گذشته موفق بوده ايد، دلايل موفقيتتان چه بوده است ؟
اهداف مدیریت و شعب استان مازندران در راستای رسیدن به شعار مقام معظم رهبری و همچنین اهداف و استراتژی های تعیین شده کلان بانک در سال 1399 نظارت بر اجرای صحيح سياستها و دستورالعملهاي جاري و تسهيل و روان سازي (100%) - بهبود رضايتمندي مشتريان اعتباري و تسهيلاتي (90%)- حضور فعال در جلسات استاني به نيابت از مديران ستادي (100%) - تخصيص بودجه اي منطقه اي (100%) - رعايت منابع و مصارف (100%) - تخصيص منابع مالي حمايتي (100%) - كنترل مطالبات غير جاري (100%) را شامل می شده که بی شک کار گروهی با ایجاد یک روحیه خوب در اعضای تیم متشکل از رهنمون های مدیریت محبوب و ارشد بانک و اعضای محترم هیأت مدیره ؛ معاونت ها و مدیریت های مستقل ستادی ؛ رؤسا و پرسنل محترم مدیریت و شعب استان مازندران افزایش بهره وری را در بر داشته و منفعت بیشتری را برای همگان رقم زده است. به دیدگاه اینجانب برای رسیدن به موفقیت بایستی کار انفرادی را کنار گذاشت چراکه بدون کار گروهی پیشرفت و توسعه یک کسب و کار عملا امکان پذیر نخواهد بود؛ همانطور كه هنري فورد كارآفرين بزرگ و مؤسس شركت فورد بيان داشته " اگر جمعی از افراد در کنار یکدیگر به سمت جلو حرکت کنند، موفقیت خود به خود ایجاد خواهد شد."

4- با توجه به مشكلات ناشي از تحريم هاي ظالمانه و شيوع ويروس كرونا چه اقدامات و راهكارهايي براي حمايت از توليدكنندگان استان خود داريد؟
از دیدگاه اینجانب شناسائی فرصت و تصمیم گیری به موقع ، ابزاری است در دست مدیریت که می توان آن را با دستورالعمل ها و قوانین نرم و سهل تر نمود و تهدید عاملی است که از ید یک مدیر خارج بوده و به عوامل خارجی بستگی دارد . حال با این موارد اینجانب با همفکری همکاران خود در استان تحریم ها و کرونا را به عنوان یک فرصت در راستای ارتقاء در کسب و کار دیده و با رعایت ضوابط ؛ مقررات و همچنین اهداف ؛ دستورالعمل ها و بخشنامه ها نسبت به آن اقدامات حمایتی و شایسته ای را در سطح استان مازندران به انجام رسانده و ادامه خواهیم داد .

5- پس از تدوين سياستهاي اعتباري و راهبردي بانك در سال1400، براي اجراي مؤثر سياست ها و به منظور ايجاد هم افزايي و چابك سازي سازمان، چه اقداماتي را مؤثر مي دانيد؟
به منظور چابکسازی ؛ هم افزائی دو سویه و همچنین وفاداری مشتری در بانک اینجانب از گذشته تا به حال برنامه کاری خود را از زمان تصدی در پست خدمت رسانی با سمت مدیریت استان مازندران ؛ با دیدگاه شنیدن صدای مشتری پایه ریزی و این امر را به تمامي روساء و پرسنل محترم این استان توصیه نموده ام. این در حالیست که یک مشتری در راستای استفاده از خدمات تأمین مالی ، رفع مشکلات ناشی از شرایط اقتصادی و مدیریتی می تواند در کمترین زمان با اینجانب و اعضای تصمیم گیر در استان و شعب ملاقات و مشکلات منطقی خود را بیان نموده و تصمیم و اقدامات اجرائی صورت پذیرد. به عبارتی ما صدای مشتری را مفهومی می دانیم که فرایند دریافت نظرات، خواسته‌ها و شکایات مشتریان را در پی داشته و در اختیار ما قرار می‌دهد. امروزه برنامه صدای مشتری به بخشی مهم از استراتژی سازمان‌های پیشرو و مشتری مدار تبدیل شده است.

6- براي اجراي حاكميت شركتي و بانكداري ديجيتال چه اقداماتي در شعبه تحت مديريت شما صورت گرفته است؟
با عنایت به تدوین برنامه ابلاغی و توصیه مدیران ارشد بانک و در رأس آن مدیریت محترم عامل جناب آقای دکتر مهری ؛ اینجانب تمامي رؤسا و پرسنل محترم استان مازندران سعی و تلاش خود را برای اجرای شدن استراتژی تمایز حاکمیت شرکتی و دیجیتال با تشکیل جلسات آموزشی ، مذاکرات با مشتری و شنیدن صدای صنعتگران و مشتریان وفادار با مشکلات ساختاری که در این راه روبرو هستیم در دستور کار خود قرار داده و بر این باوریم که:
" هر که رنجی برد، گنجش شد پدید هر که جدی کرد، بر جودی رسید "

7- از چه روشهايي براي جذب منابع بيشتر در استان استفاده مي كنيد؟
با توجه به سیاست ها و اساسنامه ها در بانک تخصصی صنعت و معدن و متأسفانه عدم رعایت بخشنامه ها و دستورالعمل های ابلاغی از جانب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پرداخت سود سپرده گذاری توسط سایر رقبا ؛ جذب و تأمین منابع نسبت به سایر بانکها و مؤسسات مشکل بوده و برای این موضوع مهم باید تصمیمات در سطح کشور صورت پذیرد . با این اوصاف تیم توانمند مستقر در استان مازندران شامل تولید کنندگان و صنعتگران ؛ رؤسا و پرسنل محترم که اینجانب عضوي از آن هستم به دنبال تعامل دو سویه به دنبال جذب منابع ارزان قیمت و ارائه آن منابع ارزان به چرخه صنعت در استان هستيم و با توجه به محدودیت های مذکور با شعار "صنعتگران و تولید کنندگان پر توان استان مازندران سود و زیان بانک خود را در گرو عملکرد خود بدانید و ما همواره در کنار شما خواهیم بود" توانسته ایم با یاری خداوند متعال ؛ رهنمون های مدیریت محترم عامل و اعضای محترم هیئت مدیره ؛ همدلی و همفکری صنعتگران و تولید کنندگان منطقه و تمامي معاونت ها ؛ مدیریت های مستقل و همچنین رؤسای محترم شعب استان مازندران و پرسنل ستادی و استانی گامی در راه اهداف تعیین شده سنوات گذشته برداریم و بر این امر استمرار داریم و امیدواریم بتوانیم در پایان سال عملکرد مقبولی را با همکاری تولیدکنندگان فهیم استان ارائه نمائیم .

8- طي يكسال گذشته به چند طرح صنعتي و به چه ميزان تسهيلات پرداخت كرده ايد؟
میزان تسهیلات اعطائی این بانک در استان مازندران در سال 99 ؛ بالغ بر 27.909.273 میلیون ریال مربوط به 111 مشتری بوده که سهم هریک از شعب به ترتیب شعبه ساری 6.863.275 میلیون ریال به تعداد 63 مشتری و 255 فقره تسهیلات ؛ آمل 20.155.427 میلیون ریال به تعداد 29 مشتری و 132 فقره تسهیلات و تنکابن 890.571 میلیون ریال به تعداد 19مشتری و 35 فقره تسهیلات می باشد.

9- در اين مدت چند طرح صنعتي با تسهيلات بانك در استان به بهره برداري رسيده و به چه ميزان اشتغال ايجاد كرده است؟
در سطح استان مازندران 36 طرح در قالب ایجاد ؛ تکمیل و توسعه به بهره برداری رسیده که اشتغالزايی ایجاد شده به تعداد350 نفر می باشد.

10- چه تعداد واحد صنعتي با تسهيلات بانك در استان در حال اجرا است، چه مقدار پيشرفت داشته است و با بهره برداري از آنها چه مقدار شغل ايجاد شده است؟
تسهیلات سرمایه ثابت در حال اجرا مربوط به 11 طرح در استان مازندران با پیشرفت فیزیکی از70 درصد بوده که از این تعداد 9 طرح آن توسط شعبه ساری و 2 طرح آن توسط شعبه تنکابن در حال اجرا و نظارت می باشد. پیش بینی می گردد با به بهره برداری رسیدن طرح های مذکور حداقل 300 فرصت شغلی برای جوانان متخصص و توانمند استان ایجاد شود.

11- وضعيت استان از نظر توسعه صنعتي چگونه است و شما چه پتانسيل هايي را براي توسعه صنعتي و اقتصادي استان مي شناسيد؟
اصولا مازندران همواره استانی گردشگرپذیر و البته به دلیل شرایط جغرافیایی معتدل و همچنین خاک حاصلخیر، منطقه ای کشاورزی شناخته می شود. اما با توجه به نیازهای جدید به ویژه در حوزه اشتغال و افزایش جمعیت تحصیل کرده و رشد جمعیت جوان، مازندران از حدود ۲ دهه پیش بر روی ریل صنعتی شدن قرار گرفته و این مسیر را تاکنون با فراز و نشیب های جدی و فراوان طی کرده است. با این وصف ، مازندران طی پنج سال گذشته تحولات زیادی را در توسعه و همچنین ایجاد صنایع جدید و متنوع تجربه کرده است. که در این مورد سهم بانک صنعت و معدن را نمیتوان نادیده گرفت . با وجود 28 شهرک و 12 ناحیه صنعتی و نیم نگاهی به صنعت استان در می یابیم كه از مجموع واحدهای صنعتی فعال، 94 درصد واحدهای صنعتی مشمول تعریف صنایع كوچك هستند و از این مجموع 12.5 درصد در صنایع غذایی، 10.5 درصد در صنایع شیميایی، 12.5 درصد در صنایع فلزی و ماشین سازی، 39 درصد در صنایع كانی غیر فلزی و 25.5 درصد در سایر صنایع مشغول به فعالیت می باشند. این در حالیست که بایستی به پراکندگی صنایع و عدم تمرکز آن، کمبود نیروی انسانی، مسائل زیست محیطی، حمل و نقل و شرایط کرونايی اشاره نمود. با توجه به موارد مطرح شده این استان پتانسیل ها و مزیت هايی چون توسعه فعالیت های معدنی، ایجاد صنایع تبدیلی متنوع محصولات کشاورزی، شیلات، آبزی پروری و... دارد که موجب کارآفرینی و افزایش ارزش افزوده محصولات خام شده و با وجود کثرت گردشگر بازار محلی و شناسايی تقاضا ؛ امکان عرضه محصولات به بازار های بزرگ را فراهم می نماید. همچنین استان مازندران دارای ارايه خدمات مرزی به لحاظ استقرار در کنار دریای خزر با کشورهای آسیای میانه و اروپا است. بی شک نقش کلیدی بانک صنعت و معدن در استان مازندران در بالفعل شدن پتانسیل ها از اهمیت به سزائی برخوردار است.

12- براي وصول مطالبات چه برنامه و راهكاري داريد؟
با عنایت به این موضوع که عمده مطالبات این استان مربوط به سنوات گذشته بوده و عواملی چون جنگ اقتصادی ؛ عدم ثبات قیمت مواد اولیه و محصولات؛ عدم شناسائی بازار مناسب و همچنین عدم مدیریت های کارآمد در بخش تولیدی و صنعتی تشدید آن را به همراه داشته است. بر این اساس و با استفاده از دیدگاه اقتصادی ارزش فعلی و آتی پول و همچنین جذب منابع ارزان قیمت و ورود مجدد آن به چرخه تولید با تشکیل یک تیم توانمند از ابزارهائی چون پیگیری مکرر ؛ فنون مذاکره ؛ شناسائی و آسیب شناسی واحد ؛ بررسی مجدد اهلیت سنجی ؛ بررسی توان مدیریتی واحد صنعتی و استفاده از ظرفیت های قانونی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ؛ ستاد اقتصاد مقاومتی و دستورالعمل ها و بخشنامه های بانک مرکزی در جهت وصول مطالبات گام برداشته و ادامه خواهیم داد .

13- چه برنامه هايي براي ارائه خدمات هر چه بهتر به مشتريان داريد؟براي افزايش كارمزدها چه راهكارهايي داريد؟
ما بر این شعار و باوریم که متولیان و ولی نعمتانمان در استان مازندران، صنعتگران و تولید کنندگان واقعی استان هستند . بر این اساس سعی و تلاش خود را در شنیدن صدای متولیانمان و مشاوره حرفه ای با دیدگاه رازداری ؛ جلب اعتماد و ارائه خدمات در کمترین زمان را در دستور کار خود داشته و داریم. در خصوص افزایش کارمزدها باید بیان نمایم با توجه به اینکه رعایت بخشنامه ها و دستورالعمل های اعلامی از اصول حرفه ای می باشد و این عمل متاسفانه از جانب سایر رقبا رعایت نمی گردد بنابراین با مذاکراتی که با مشتریان وفادار خود به انجام رسانده ایم به دنبال افزایش کارمزدها در سطح استان مازندران هستیم.

14- با توجه به افزايش سطح اختيارات شعب، تعامل شما با ستاد بانك چگونه است و چه انتظاري از ستاد داريد؟
ضمن تشکر از مدیریت عامل محترم و توانمند بانک و همچنین اعضای محترم هیئت مدیره که به منظور چابکسازی و تسریع در انجام امور به کلیه استان ها و شعب از جمله این استان افزایش سطوح اختیارات را تفویض نموده اند امید آن داریم بتوانیم از این امر سربلند برآيیم. این در حالیست که با توجه به مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی افزایش در حدود اختیارات در بخش های پشتیبانی و منابع انسانی ؛ تامین مالی ؛ نظارت ، وصول مطالبات و حقوقی بیشتر از گذشته مورد نیاز بوده و نظارت ؛ پشتیبانی و حمایت کلیه واحدهای ستادی مورد انتظار ماست.

15- تعامل شما با مقامات ارشد استاني نظير(استانداري، وزارت اموراقتصادي و دارائي و وزارت صنعت، معدن و تجارت) چگونه است؟
تعامل سازنده و حرفه ای به منظور راهگشائی ؛ ارائه راهکار و تسریع در انجام پروژه های اقتصادی و سرمایه گذاری صنعتی و تولیدی از جمله مواردی بوده که باعث شده نقش کلیدی بانک صنعت و معدن در استان مازندران از دیدگاه مدیران ارشد مازندران در رأس امور استاندار محترم این استان پوشیده نباشد. این مهم در راستای حمایت های مدیریت محترم عامل ؛ اعضای محترم هیئت مدیره ؛ معاونت ها و مدیریت های امور مستقل و کلیه ی همکاران ستادی و همدلی ؛ همفکری و کار تیمی روسای محترم شعب استان و پرسنل توانمند این استان میسر گردیده است؛ در اينجا بايستي به حمايت هاي استاندار محترم و رياست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت اشاره كنم كه بي شك در به سرانجام رساندن اين توفيقات نقش مؤثري داشته است.

16- به نظر شما نقش نيروي انساني كارآمد در موفقيت و برتري شعب چيست؟ برنامه شما براي افزايش سطح مهارت و دانش كاركنان مجموعه خود و فرآيند جانشين پروري چيست؟
به نظر اینجانب رؤسای شعب توانمند و همراه ؛ نیروهای متخصص و دانش مدار جوان مستقر در مدیریت و شعب استان مازندران جزء دارایی ها و به عنوان مهمترین مزیت رقابتی و کمیاب ترین منابع می باشند که جا دارد از زحمات هر کدام به عنوان یک عضو کوچک در استان مازندران قدردانی نمایم. اینجانب با شناسايی و توانمندی های هریک از همکاران استان با بهره گیری از نظرات رؤسای شعب این استان گامی به سوی الگوی مشترک فکر کردن ؛ احساس کردن و تصمیم گیری معقول و منطقی برداشته تا بتوانیم از سطح مهارت و دانش همکاران این استان بهرمند شویم. طی مذاکرات جمعی و فردی با هر یک از همکاران جایگاه و نقش آفرینی هر یک از آنان بر اینجانب پوشیده نبوده و از مقام والائی برخوردار است. قطعاً وفاداری ؛ رازداری ؛ احترام متقابل با مشتریان و همکاران ؛ همدلی و انجام کارتیمی در کنار توانمندی و تخصص فردی فرآیند جانشین پروری را بدنبال خواهد داشت.

17- روشهاي شما براي استفاده از ايده ها و پيشنهادات همكارانتان در جهت بهبود فعاليتهاي شعبه چيست؟
اصلیترین و کارآمدترین ابزار در دیدگاه مدیریت مشارکتی؛ مدیریت نظام پیشنهادات است. اینجانب به منظور تحقق دموکراسی در محیط کاری، ارتقاء بهره وری، بهبود عملکرد و تامین رضایت کارکنان با تشکیل جلسات دوره ای فردی و گروهی با تمامي همکاران و در رأس آن با رؤسای محترم شعب استان مازندران به دنبال پیشنهادات و ایده های خلاقانه مفید و اجرائی هستیم.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V6.0.4.0